Co podlega rejestracji w CRO?
- urządzenia zawierające F-gazy i substancje zubażające warstwę ozonową (SZWO).
Urządzenia takie jak:
- urządzenia chłodnicze,
- klimatyzacyjne,
- pompy ciepła,
- urządzenia będące organicznymi obiegami Rankine'a,
- urządzenia będące agregatami chłodniczymi w samochodach ciężarowych chłodniach i przyczepach chłodniach,
- stacjonarne systemu ochrony przeciwpożarowej
- urządzenia zawierające rozpuszczalniki na bazie fluorowanych gazów cieplarnianych,
- rozdzielnice elektryczne
zawierające co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub co najmniej 5 kg ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów), podlegają rejestracji w postaci elektronicznych Kart Urządzeń oraz Kart Systemu Ochrony Przeciwpożarowej w Centralnym Rejestrze Operatorów. Brak zgłoszenia urządzenia do CRO będzie skutkowało nałożeniem na jednostkę kary administracyjnej.
1. Sprawdź za pomocą poniższej tabeli czy urządzenie zawiera wymaganą ilość F-gazu lub substancji kontrolowanych
Tabele przeliczające ilość F-gazów na tony ekwiwalentu CO2
2. Wypełnij formularz
3. Wypełniony formularz wydrukuj i przekaż kierownikowi/dyrektorowi/dziekanowi jednostki do podpisu
4. Wyślij go do administratora konta Politechniki Łódzkiej w Centralnym Rejestrze Operatorów e-mailem oraz pocztą wewnętrzną
5. Masz pytania? Zadzwoń do administratora konta Politechniki Łódzkiej w CRO
Głównym celem Centralnego Rejestru Operatorów, o którym mowa w art. 19 Ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych z dnia 15 maja, 2015 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1951), jest umożliwienie prowadzenia dokumentacji zgodnie z art. 14 Ustawy . W Systemie są gromadzone, w postaci dokumentów elektronicznych, Karty Urządzeń, Karty Systemów Ochrony Przeciwpożarowej oraz dane zawarte w tych kartach. Operatorzy zarejestrowani w Systemie mogą prowadzić na formularzach on-line w Systemie Karty Urządzeń oraz Karty Systemów Ochrony Przeciwpożarowej.
Fluorowane gazy cieplarniane - oznaczają wodorofluorowęglowodory, perfluorowęglowodory, heksafluorek siarki i inne gazy cieplarniane zawierające fluor, wymienione w załączniku I do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r., lub mieszaniny zawierające którąkolwiek z tych substancji. Choć fluorowane gazy cieplarniane nie mają właściwości zubożających warstwę ozonową, w dużym stopniu przyczyniają się one do zmiany klimatu.
Współczynnik ocieplenia globalnego (GWP) - oznacza wskaźnik porównujący siłę oddziaływania gazu cieplarnianego na ocieplenie klimatu do siły oddziaływania dwutlenku węgla („CO2 ”), obliczany na podstawie skutków oddziaływania jednego kilograma danego gazu cieplarnianego na ocieplenie klimatu w ciągu 100 lat w porównaniu z oddziaływaniem jednego kilograma CO2.
Tona(-y) ekwiwalentu CO2 - oznacza ilość gazów cieplarnianych, wyrażoną jako iloczyn masy gazów cieplarnianych w tonach metrycznych i ich współczynnika ocieplenia globalnego.
Operator - oznacza osobę fizyczną lub prawną sprawującą faktyczną kontrolę nad technicznym działaniem produktów i urządzeń objętych niniejszym rozporządzeniem.