Szczegółowe zasady, zakres, programy ramowe, formy, częstotliwość oraz dokumentację w zakresie szkoleń bhp określa rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Niezależnie od rodzaju stanowiska pracy, każdy zatrudniony pracownik, jak również pracodawca zobowiązani są do odbywania okresowych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W odróżnieniu od szkolenia wstępnego jest to szkolenie mające na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy nabytej w trakcie szkolenia wstępnego oraz rozszerzonej o doświadczenie zdobyte w trakcie wykonywania pracy. Podczas szkolenia okresowego jego uczestnicy zaznajamiani są z nowymi rozwiązaniami natury techniczno-organizacyjnej, których zastosowanie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Pracodawca organizujący szkolenie bądź działająca w jego imieniu jednostka organizacyjna uprawniona do prowadzenia szkoleń mają szereg obowiązków, tj.:
- zapewniają programy szkoleń okresowych opracowane dla wszystkich rodzajów grup stanowisk pracy;
- dobierają wykładowców i instruktorów o dużym zasobie wiedzy i bogatym doświadczeniu, dostosowanych do prowadzenia poszczególnych części szkoleń;
- zapewniają niezbędne warunki lokalowe do przeprowadzania szkoleń;
- organizują wyposażenie dydaktyczne umożliwiające właściwą realizację szkoleń;
- przeprowadzają szkolenia zgodnie z opracowanymi programami;
- prowadzą dokumentację związaną ze szkoleniami (programy szkolenia, dzienniki zajęć, protokoły przebiegu egzaminów, rejestr wydanych zaświadczeń).
Rozporządzenie wskazuje kilka grup stanowisk pracy, w ramach których powinny być organizowane okresowe szkolenia bhp. Podział ten utworzono w celu umożliwienia organizatorowi szkolenia właściwego dostosowania tematyki szkolenia do jego uczestników. Wyróżniono następujące grupy:
- pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami (m.in. dyrektorzy, kierownicy, mistrzowie, brygadziści);
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach inżynieryjno-technicznych (m.in. projektanci, technolodzy, konstruktorzy maszyn i urządzeń);
- pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inni wykonujący zadania tej służby;
- pracownicy zatrudnieni na stanowiskach administracyjno-biurowych i innych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt. 5 rozporządzenia, w tym zatrudnieni przy obsłudze monitorów ekranowych i inni pracownicy, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
W zależności od stanowiska pracy, na jakim zatrudniony jest uczestnik szkolenia, rozporządzenie określa formę i czas trwania szkolenia okresowego bhp, jego częstotliwość oraz termin realizacji pierwszego szkolenia okresowego uzależniony od terminu odbycia szkolenia wstępnego.
Pierwszego szkolenia okresowego w terminie określonym w rozporządzeniu nie muszą odbywać osoby, które:
- odbyły w tym okresie u innego pracodawcy wymagane szkolenie okresowe bhp i przedstawią nowemu pracodawcy aktualne zaświadczenie potwierdzające jego odbycie;
- odbyły w tym okresie szkolenie okresowe bhp wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględniał zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Szkolenia okresowe bhp muszą odbywać się zgodnie z programami szkoleń opracowanymi przez pracodawcę lub jednostkę organizującą szkolenia w oparciu o ramowe programy szkoleń zamieszczone w Załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Każde ze szkoleń okresowych bhp kończy się egzaminem sprawdzającym nabycie przez uczestnika szkolenia wiedzy i umiejętności dot. wykonywania pracy w sposób bezpieczny, zgodny z przepisami i zasadami bhp. Organizator szkolenia powołuje komisję egzaminacyjną, która przeprowadza egzamin. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia z wynikiem pozytywnym jest załączone do rozporządzenia zaświadczenie wydane przez organizatora szkolenia. Odpis zaświadczenia powinien być przechowywany w aktach osobowych pracownika.
Szkolenia okresowe bhp
Sprawdź aktualność swojego szkolenia okresowego .
Instruktaż
Instruktaż, będący stacjonarną formą szkolenia okresowego bhp, przewidziany jest dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Termin zostaje ustalony po uzbieraniu się grupy uczestników. Dział BHP informuje o terminie mailowo bądź telefonicznie osoby zgłaszające pracowników na szkolenie.
Samokształcenie kierowane
Samokształcenie kierowane to forma szkolenia okresowego bhp przewidziana na Politechnice Łódzkiej dla następujących grup pracowników:
- dyrektorów, kierowników,
- nauczycieli,
- doktorantów,
- pracowników administracyjno - biurowych,
- pracowników inżynieryjno - technicznych.