112 - telefon alarmowy
999 - pogotowie ratunkowe
999 - pogotowie ratunkowe
Treść
Resuscytacja (RKO) 30:2
RKO (resuscytacja krążeniowo - oddechowa) - zespół czynności ratowniczych, których prowadzenie ma na celu przywrócenie podstawowych funkcji życiowych (samoistnego krążenia i oddychania). RKO należy wykonać, gdy stwierdzi się, że poszkodowany nie oddycha.
Postępowanie RKO
- Uklęknij przy poszkodowanym.
- Rozepnij odzież poszkodowanego
- Połóż jedną dłoń na mostku na środku klatki piersiowej poszkodowanego. Na nadgarstku położonej ręki umieść nadgarstek drugiej ręki. Zapleć palce dłoni ze sobą i postaraj się je unieść tak, by nie dotykały żeber.
- Pochyl się nad poszkodowanym tak, aby twoje wyprostowane kończyny górne były ułożone prostopadle do mostka poszkodowanego .
- Uciskaj energicznie klatkę piersiową na głębokość ok. 5cm z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę. Staraj się nie odrywać rąk od klatki piersiowej. Okres ucisku i relaksacji powinny być podobne.
- Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej.
- Wykonaj 2 oddechy ratunkowe. W tym celu ponownie udrożnij drogi oddechowe, kciukiem i palcem wskazującym uciśnij skrzydełka nosa, nabierz powietrza, otwartymi ustami obejmij usta poszkodowanego i wprowadź powietrze przez 1 sekundę. Następnie zaczerpnij powietrze i wykonaj kolejny oddech ratunkowy.
- Powtarzaj cykle 30 uciśnięć klatki piersiowej - 2 oddechy ratunkowe.
- Jeśli nie potrafisz lub ze względów bezpieczeństwa nie możesz wykonać oddechów ratowniczych wykonuj wyłącznie uciśnięcia klatki piersiowej w rytmie 100-120 uciśnięć na minutę.
- Jeśli masz dostęp do AED, użyj go by rozpocząć defibrylację.
- Przerwij resuscytację, jeśli:
- pojawią się dodatkowe zagrożenia na miejscu wypadku i nie jesteś już bezpieczny;
- poszkodowany zacznie oddychać, poruszy się lub otworzy oczy;
- pojawią się służby ratownicze i przejmą poszkodowanego pod swoją opiekę;
- jesteś zbyt wyczerpany, by kontynuować RKO.
Treść dodatkowa
Resuscytacja (RKO)
Źródło filmu: www.szkolenia-bhp24.pl - szkolenia bhp online.
Chcesz sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy lub chcesz praktycznie nauczyć się jak ratować ludzkie życie? Nie czekaj. Już dziś zgłoś się na szkolenie dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.